Öncelikle bu yazıyı ve resimleri yabancı bir siteden alıp özetliyorum. Kendim denemedim.

1- Ananas resimde görüldüğü gibi kesilir. Kesilirken üst kısım da bir miktar meyveden bırakılır.

 

2. Yayvan bir tabağın içine su doldurularak sapları yukarı gelecek şekilde ve alt kısmın yarısı su içinde kalacak şekilde tabağın içine yerleştirilerek ışık gören bir pencere kenarında  3 gün çimlendirilir.

3. Daha sonra geniş bir saksıya alt tarafı toprağın içinde kalacak şekilde dikin. Eğer çimlendirme aşamasında sap kök vermediyse sorun değil. Kaliteli toprak kullanırsanız daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

Yetişmesi 24 ay sürüyor. Bu süre içerisinde ışık alan bir yerde olması ve 2 haftada bir su verilmesi gerekiyor. Tropikal bitkiler suya çok ihtiyaç duymuyorlar.

Tam olarak olgunlaşması 24-36 ayı buluyor. Bu süreçte de dekoratif olarak faydalanabilirsiniz. Yalnız genişçe bir yere ihtiyacınız var 🙂

2-3 ayda bir gübre koymanız da gerekiyor unutmayalım 😉

Tagged with →  
Share →

5 Responses to Evde ananas nasıl yetiştirilir?

 1. yaser bulsu dedi ki:

  aklıma geldi de anlattıklarımı videodan izleyebilirsin kolaylık olsun diye. İnternet adresi şu …evde ananas nasıl yetiştirilir pratik tarifler i googleden tıkla sayfa açıldığında 2. başlığa gir anlatılanların altında video bulacaksın video her ne kadar ingilizce olsa bile izlerken dediklerimi de hatırlayarak kolaylıkla anlayabileceğinizi düşünüyorum .kolay gelsin iyi günler diliyorum

 2. remzi özkan dedi ki:

  meraba ben Datcada yasiyan biri olarak ananas yetistirmek istiyorum sorum köklü ananas bulma imkanim varmi tesekkür ederim hosca kalin saglicakla kalin ,,,,,cevabinizi beklerim ,,,,,

  • kayaer dedi ki:

   Bu yazıyı ve resimleri yabancı bir siteden ilgimizi çektiği için alıp bu sitede yayınladık. Maalesef bu konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip değiliz. İl veya İlçe Tarım Müdürlükleri veya ünversitenin Ziraat Fakültesi’nden belki detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Teşekkürler,

  • yaser bulsu dedi ki:

   köklü ananas bulmana veya ananasının köklenmesini beklemene gerek yok şöyle ki ananasın bitki ve meyve kısmının buluştuğu noktayı ellerinle tutarak nazikçe sağa sola çevirip kopar meyve kısmını afiyetle yiyebilirsin elinde kalan bitki kısmının [ meyveden ayırdığın kısımdan başlamak şartıyla ] 2-3 parmak yükseklik kadar tüm yapraklarını kopar elindeki bitkiyi ister suya koy [suyun 3-4 parmak yuksekliğinde olmalı ] ister toprağa ek toprağa ekersen 2 haftada bir sula kökleneceğini göreceksin kardeşim.

  • yaser bulsu dedi ki:

   arkadaşlar size vereceğim siteye girerseniz böyle bir sorununuz kalmaz site şu..
   evde ananas nasıl yetiştirilir pratik bilgilere tıklayınız sayfa açıldığında 2. başlığa tıklayınız anlatılanların altında izleyeceğiniz video size her şeyi anlatacaktır iyi günler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.