Öncelikle bu yazıyı ve resimleri yabancı bir siteden alıp özetliyorum. Kendim denemedim.

1- Ananas resimde görüldüğü gibi kesilir. Kesilirken üst kısım da bir miktar meyveden bırakılır.

 

2. Yayvan bir tabağın içine su doldurularak sapları yukarı gelecek şekilde ve alt kısmın yarısı su içinde kalacak şekilde tabağın içine yerleştirilerek ışık gören bir pencere kenarında  3 gün çimlendirilir.

3. Daha sonra geniş bir saksıya alt tarafı toprağın içinde kalacak şekilde dikin. Eğer çimlendirme aşamasında sap kök vermediyse sorun değil. Kaliteli toprak kullanırsanız daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

Yetişmesi 24 ay sürüyor. Bu süre içerisinde ışık alan bir yerde olması ve 2 haftada bir su verilmesi gerekiyor. Tropikal bitkiler suya çok ihtiyaç duymuyorlar.

Tam olarak olgunlaşması 24-36 ayı buluyor. Bu süreçte de dekoratif olarak faydalanabilirsiniz. Yalnız genişçe bir yere ihtiyacınız var :)

2-3 ayda bir gübre koymanız da gerekiyor unutmayalım ;)

Tagged with →  
Share →

2 Responses to Evde ananas nasıl yetiştirilir?

 1. remzi özkan diyor ki:

  meraba ben Datcada yasiyan biri olarak ananas yetistirmek istiyorum sorum köklü ananas bulma imkanim varmi tesekkür ederim hosca kalin saglicakla kalin ,,,,,cevabinizi beklerim ,,,,,

  • kayaer diyor ki:

   Bu yazıyı ve resimleri yabancı bir siteden ilgimizi çektiği için alıp bu sitede yayınladık. Maalesef bu konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip değiliz. İl veya İlçe Tarım Müdürlükleri veya ünversitenin Ziraat Fakültesi’nden belki detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Teşekkürler,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>