Veterinerin görevi, hasta veya yaralı hayvanları tedavi etmek, bu­laşıcı hastalıklardan korumak ve bölgedeki hayvan yetiştiricile­rine hayvan sağlığı hakkında öğütler vermektir.

Veteriner Hekim

Veteriner, ya da öbür adıyla baytar, hayvan doktorudur. Şehirde çalışan veterinerler: kedi, köpek, kanarya gibi ev hayvanlarının ve fil, aslan, kaplumbağa, tavşan gibi hay­vanat bahçesi hayvanlarının tedavisiyle uğraşır. Köylerdeki veterinerler ise daha çok sığır, at, domuz ve kümes hayvanlarının sağlığıyla İlgilenir. Veteriner, her birine gö­re değişen özel metotlarla hayvanları muayene, tedavi, hatta ameliyat eder. Salgın hastalıklarla savaşmak için, hayvan yetiştiricilerine sağlık bilgileri verir, önleyici aşı­lar yapar ve bir hastalık salgını başlar başlamaz, resmî makamlarla anlaşarak hasta hayvanların göz altına ya da karantinaya alınmasını sağlar. Yeni bir sanayi dalı dene­bilecek kadar gelişen hayvan yetiştiriciliğinde yeni tekniklerin bulunmasından beri, bu mesleğin çalışma alanı da iyiden İyiye gelişmiştir.

Share →

6 Responses to Veteriner Ne Demek Ne İş Yapar

 1. sudenaz diyor ki:

  bayıldı bu siteye bende veteriner olucam

 2. bircan diyor ki:

  bence çok güzel

 3. bircan diyor ki:

  bence bu site çok güzel

 4. dilara diyor ki:

  çok güzel bir site bakalım bu güzel ödevden kaç alacağım. teşekkürler:)

 5. tuğba diyor ki:

  çok beğendim. slayt ödevim için mükemmel.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>